تامین محتوا برای سرویس جستجوی مستندات علمی

تامین محتوا برای سرویس جستجوی مستندات علمی

 • عنوان پروژه: تامین محتوا برای سرویس جستجوی مستندات علمی
 • مجری: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
  • تاریخ شروع: شهریور ۱۳۹۵
  • تاریخ پایان: خرداد ۱۳۹۶
 • وضعیت: خاتمه‌یافته
 • کلمات کلیدی: مجامع علمی، صاحبان محتوا، زنجیره تامین، اعتبار سنجی
 • خلاصه پروژه:
  نتایج حاصل در پایان این پروژه دریافت تعداد 702 عنوان مجمع علمی حاصل از پیگیری و اخذ موافقت از تعداد 255 عنوان از صاحبان محتوا که معادل حدود 25% از مجموع 1015 صاحب محتوای شناسایی شده برگزار کننده مجامع علمی مهم در کشور بود. مراکز معتبر برگزار کننده عبارتند از: انجمن های علمی ، دانشگاه ها معتبر کشور ، پژوهشگاه ها و پژوهشکده های دولتی ، سازمانها و نهاد های دولتی ، پژوهشگاه ها ، واحد ها و مراکز جهاد دانشگاهی )، که بر اساس شاخص های ارزیابی مشخص شده در پروپوزال تمامی اطلاعات دریافتی بررسی و پس از تایید کارشناسان مربوطه و درج اطلاعات در جداول مشخص شده جهت ورود اطلاعات ارسال گردید. در این بخش نیز تا پایان این پروژه اطلاعات 108528 مقاله از مجامع علمی به تفکیک عنوان – دوره – گروه تخصصی – برگزار کننده اصلی و حامیان – زمان برگزاری – محل برگزاری در دو بانک فارسی و انگلیسی نمایه گردید.
اجرای پروژه از تاریخ 28/06/1395 توسط مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی آغاز و بر اساس برنامه زمان بندی و پیش بینی های انجام شده در گانت چارت پروژه تامین محتوا در سه فاز و در تاریخ 28/03/1396 پایان یافت. نتایج حاصل در پایان این پروژه دریافت تعداد 702 عنوان مجمع علمی حاصل از پیگیری و اخذ موافقت از تعداد 255 عنوان از صاحبان محتوا که معادل حدود 25% از مجموع 1015 صاحب محتوای شناسایی شده برگزار کننده مجامع علمی مهم در کشور بود. مراکز معتبر برگزار کننده عبارتند از: انجمن های علمی ، دانشگاه ها معتبر کشور ، پژوهشگاه ها و پژوهشکده های دولتی ، سازمانها و نهاد های دولتی ، پژوهشگاه ها ، واحد ها و مراکز جهاد دانشگاهی )، که بر اساس شاخص های ارزیابی مشخص شده در پروپوزال شامل: (نوع مجمع – برگزار کننده مجمع – حامیان علمی – مقاله محور بودن مجمع – ارایه فراخوان علمی – داوری علمی مقالات، دامنه زمانی برگزاری سال های 91 تا 95 و نیز تا زمان اجرای پروژه ) تمامی اطلاعات دریافتی بررسی و پس از تایید کارشناسان مربوطه و درج اطلاعات در جداول مشخص شده جهت ورود اطلاعات ارسال گردید. در این بخش نیز اطلاعات مجامع به تفکیک عنوان – دوره – گروه تخصصی – برگزار کننده اصلی و حامیان – زمان برگزاری – محل برگزاری در دو بانک فارسی و انگلیسی نمایه گردید. مقالات نیز به تفکیک: عنوان مقاله – نویسندگان مقاله – چکیده مقالات – کلید واژه های علمی – نیز در دو بانک فارسی و انگلیسی نمایه گردید. یکی دیگر از فعالیت های این پروژه شناسایی و اطلاع رسانی مجامع معتبر آتی در کشور می باشد که خروجی این فعالیت در کل شناسایی تعداد 522 عنوان مجامع علمی معتبر آتی در کشور بود که به منظور اشاعه و افزایش تولیدات علمی کشور و به منظور افزایش محتوا علمی فارسی از طریق معرفی بانک های اطلاعاتی، ارسال ایمیل به بانک ایمیل پژوهشگران و درج در کانال تلگرام اقدام گردید. لذا هدف از این پروژه که در سه فاز انجام گرفت، ایجاد زنجیره تأمین محتوا برای جویشگر بومی در حوزه­ مجامع معتبر علمی بود. از آنجا که وجود محتوای مناسب فارسی در حوزه نیاز محققین و پژوهشگران انگیزه حضور و استفاده ایشان در جویشگر بومی و ابزارهای وابسته افزایش میدهد این پروژه انگیزه بیشتری را بیشتری را برای جامعه علمی جهت حضور در موتور جستجوهای فارسی ایجاد میکند، همچنین ورود منابع علمی فارسی در فضای وب میتواند بخشی از نیاز حضور منابع فاخر به زبان فارسی در فضای وب را تامین نماید. به علاوه حضور منابع علمی فارسی در فضای وب میتواند بخشی از نیاز حضور منابع فاخر به زبان فارسی در فضای وب را تامین نماید. به علاوه حضور بیشتر قشر دانشگاهی به عنوان جامعه مرجع در موتورهای جستجوی فارسی زمینه ساز حضور بیشتر عامه مردم خواهد بود.

ارتباط با ما

 • نشانی: تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۹۵۷
 • رایانامه: parsigan@itrc.ac.ir

خبرنامه

عضویت در خبرنامه پارسیگان جهت دریافت آخرین اطلاعات و جدیدترین فایل‌ها

درباره پارسیگان

پارسیگان مجموعه‌ای غنی از دادگان، کدها و مستندات خروجی پروژه‌های اجرا شده در طرح جویشگر است که به صورت عمومی در راستای سیاست‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین طرح جویشگر بومی در اختیار عموم قرار گرفته است.

تمامی حقوق متعلق به طرح جویشگر بومی می‌باشد