سامانه تحلیل و جستجوی خبر هشتگ

سامانه تحلیل و جستجوی خبر هشتگ

 • عنوان پروژه: سامانه تحلیل و جستجوی خبر
 • مجری: مشاوران مدیریت هماپلاس
  • تاریخ شروع: بهمن ۱۳۹۵
  • تاریخ پایان: مرداد ۱۳۹۶
 • وضعیت: خاتمه‌یافته
 • کلمات کلیدی: جمع آوری اخبار، تحلیل اخبار، جستجو اخبار
 • خلاصه پروژه:
  از میان انواع اطلاعات،‌ اطلاعات خبری از اهمیت و محبوبیت خاصی برخوردار است و کاربران برای اطلاع از اخبار روز به سایت‌های خبری مراجعه کرده، اخبار را جستجو و دنبال می‌کنند. تحلیل رتبه‌ی الکسای سایت‌های ایرانی نیز بیانگر اهمیت سایت‌های خبری و استفاده زیاد کاربران ایرانی از این سایت‌ها است. خبرگزاری‌‌ها، سایت‌های خبری و روزنامه‌های آنلاین، همه روزه حجم عظیمی از اطلاعات خبری تولید می‌کنند که روزبه‌روز برحجم آن افزوده مي‌شود. نرخ رشد این اطلاعات تا بدانجاست که امروزه کاربران با مشکل "بار سنگين اطلاعات" مواجه‌اند و فرایند پردازش اطلاعات برای کاربران دشوار و گاه غیرممکن است، بطوریکه مشکل دسترسی به اطلاعات، جدی‌تر از نبود اطلاعات است. امروزه چالش عمده کاربران دستيابی به اطلاعات مورد نیاز است. به عبارت ديگر کاربر چگونه از میان این انبوه اطلاعات خبری، نیاز اطلاعاتی خود را برطرف سازد. با توجه به این موارد، پروژه‌ای تحت عنوان پروژه تحلیل و جستجوی خبر در شرکت هماپلاس راه‌اندازی گردید که تحت نظارت مرکز تحقیقات مخابرات اجرای آن انجام گرفت. در این پروژه در کنار جمع آوری اخبار از منابع مختلف خبری، برای دسترسی سریعتر به اطلاعات مورد نیاز کاربر، قابلیت جستجو و تحلیل های مختلف ارائه شده¬است. این تحلیل ها شامل شناسایی داستان های خبری، دسته‌بندی موضوعی اخبار، شناسایی اخبار مرتبط و تکراری و ارائه پدیده¬های خبری است. همچنین قابلیت جستجوی متنی، تصویر و ویدیو نیز در سامانه قرار داده شده است.
مهترین هدف سامانه جستجو و تحلیل اخبار هشتگ جمع‌آوری و پردازش خبرهای منتشر شده در فضای مجازی است، از این رو باید تمامی منابع موجود در فضای مجازی که مبادرت به تولید اخبار می‌کنند مورد بررسی و تحلیل و پردازش قرار گیرند. از سویی دیگر به دلیل وجود آزادی کاربران در زمینه تولید محتوا در فضای مجازی صحت و سقم مطالب منتشر شده در فضا بسیار حائز اهمیت است. با توجه به موارد گفته شده تنها منابعی از فضای مجازی که در زمینه تولید و نشر خبر فعال هستند مورد بررسی قرار خواهند گرفت که مورد وثوق بودن آنها اثبات شده باشد. از این رو تنها خبرگزاری‌ها، وب سایت‌های خبری و روزنامه‌هایی که صفحات آنلاین دارند به عنوان حوزه کاری سامانه در نظر گرفته شده‌اند. برای اطلاع از خدمات ارائه شده توسط سامانه جستجو و تحلیل اخبار هشتگ و همچنین به جهت سازماندهی، خدمات این سامانه را در سه دسته «جمع‌آوری اخبار»، «پردازش اخبار» و «خدمات ارزش افزوده» دسته‌بندی کرده‌ایم این خدمات در قالب وب سرویس به ذینفعان قابل ارائه است. همچنین برای خدماتی که مربوط به داده‌ها می‌شود امکان ارائه داده‌ها به صورت فایل و یا مجموعه‌ای از فایل‌ها وجود دارد.

ارتباط با ما

 • نشانی: تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۹۵۷
 • رایانامه: parsigan@itrc.ac.ir

خبرنامه

عضویت در خبرنامه پارسیگان جهت دریافت آخرین اطلاعات و جدیدترین فایل‌ها

درباره پارسیگان

پارسیگان مجموعه‌ای غنی از دادگان، کدها و مستندات خروجی پروژه‌های اجرا شده در طرح جویشگر است که به صورت عمومی در راستای سیاست‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین طرح جویشگر بومی در اختیار عموم قرار گرفته است.

تمامی حقوق متعلق به طرح جویشگر بومی می‌باشد