ایجاد و یا توسعه بسترهای ارزیابی و دادگان خدمات تحت وب

  • پروژه: آزمایشگاه وب آزما
  • نوع گزارش: گزارش فنی
  • کلمات کلیدی: وب­آزما، ارزیابی خدمات تحت وب، جويشگر متنی، جويشگر خبر، مترجم ماشيني، مدل کسب و کار
  • نویسندگان: محمدمهدی اثنی­عشری، رضا بدیع، محمدهادی بکایی، محمدصادق زاهدی، فرزانه شعله، مونا شمسی داودی، هومن عباسی، معصومه عظیم­زاده، نوید فرهادی، مژگان فرهودی، مریم محمودی
  • خلاصه: با توجه به عملیاتی شدن برخی پروژه­های طرح جویشگر و اهمیت ارزیابی آنها از منظرهای مختلف و بصورت ادواری، در این فاز تمرکز بر ایجاد و یا توسعه بسترهای ارزیابی اینگونه خدمات (جویشگرهای متنی، سامانه­های تحلیل و جستجوی خبر و مترجم­های ماشینی) صورت گرفت. به منظور ارزیابی و پایش دوره­ای این خدمات، علاوه بر توسعه بسترهای موردنیاز، ایجاد دادگان محک و همچنین تدوین سناریوهای ارزیابی از فعالیت­های مهم دیگری بود که در این فاز به آن پرداخته شد. ارزیابی خدماتی از قبیل جویشگرهای متنی و سامانه­های تحلیل و جستجوی خبر از ابعاد مختلفی چون بررسی کیفیت نتایج (دقت، به روز بودن و ...)، بررسی کیفیت سرویس­دهی سامانه تحت وب (میزان دسترس­پذیری، سرعت پاسخگویی، توانایی پاسخگویی به کاربران همزمان و ..)، میزان رضایتمندی کاربر از کار با سامانه (تجربه کاربری و واسط کاربری)، بررسی کاربری این سامانه­ها (از قبیل تعداد کابران، میزان ماندگاری کاربران، ...) و در نهایت ذائقه­سنجی کاربران این سامانه­ها انجام شد. همچنین جهت ارزیابی انسانی و نیز نیمه­خودکار این خدمات، بستر جمع­سپاری موجود در وب­آزما موردبازبینی و توسعه قرار گرفت. از آنجا که جهت ارزیابی خدمات موجود در طرح جویشگر نیاز به بسترهای ارزیابی متعدد دیگری نیز می­باشد، لذا به بررسی الزامات لازم جهت یکپارچه­سازی این بسترها در یک درگاه واحد پرداخته شد. همچنین بدلیل اینکه هدف نهایی وب­آزما، تنها ارائه خدمات به طرح جویشگر نمی­باشد و بصورت واحدی مستقل جهت ارزیابی خدمات تحت وب پایه­ریزی شده است، لذا یکی از موارد مهم تدوین مدل کسب و کار مناسب برای این آزمایشگاه جهت تداوم ارائه خدمات آن می­باشد که در گزارش جاری به این مهم نیز پرداخته شده است. همچنین پرتال وب­آزما، جهت ارائه نتایج ارزیابی­ها به شکل مصور و بروز توسعه داده شده است. لازم به ذکر است که در این گزارش، علاوه بر مستندات طراحی بسترهای آزمون ایجاد شده به نحوه ایجاد دادگان محک مورد استفاده و ویژگی­های آنها پرداخته شده است و نتایج ارزیابی سامانه­های تحت ارزیابی در گزارشات جداگانه و نیز در پرتال وب­آزما ارائه می­گردد.
نسخهتاریخ انتشارلینکدفعات دانلود
۱۹ خرداد ۱۳۹۶دریافت سند۰

ارتباط با ما

  • نشانی: تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۹۵۷
  • رایانامه: parsigan@itrc.ac.ir

خبرنامه

عضویت در خبرنامه پارسیگان جهت دریافت آخرین اطلاعات و جدیدترین فایل‌ها

درباره پارسیگان

پارسیگان مجموعه‌ای غنی از دادگان، کدها و مستندات خروجی پروژه‌های اجرا شده در طرح جویشگر است که به صورت عمومی در راستای سیاست‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین طرح جویشگر بومی در اختیار عموم قرار گرفته است.

تمامی حقوق متعلق به طرح جویشگر بومی می‌باشد