مستندات فاز یک پروژه گراف دانش فارسی

  • پروژه: گراف دانش فارسی
  • نوع گزارش: سند مطالعاتی
  • کلمات کلیدی: گراف دانش، پایگاه‌دانش، چارچوب توصیف منبع، ذخیره‌سازی سه‌تایی، وب معنایی
  • نویسندگان: دکتر بهروز مینایی بیدگلی، مجید عسگری بیدهندی، علی هادیان، محسن رحیمی، محمدباقر سجادی، محمد عبدوس، ابوالفضل مهدی‌زاده، لیلا اسکویی، نسیم دمیرچی
  • خلاصه: سند پیش‌رو شامل خروجی‌های مربوط به فاز اول پروژه گراف دانش فارسی است. در پروژه ایجاد گراف دانش زبان فارسی، به فرآیند ساخت پایگاه‌دانشی با اطلاعات دقیق با رویکرد بهبود نتایج موتور جستجو می‌پردازیم. در این سند، ابتدا مقدمه‌ای در مورد اصطلاحات اساسی پایگاه‌های دانش ارائه شده است. سپس یک مطالعه تطبیقی روی تعدادی از گراف‌های دانش شناخته‌شده صورت گرفته و بر اساس تجربیات بدست آمده در این بخش، برای منابع تأمین داده‌های گراف دانش یک رویه طراحی‌شده و مهم‌ترین منابع بر اساس آن انتخاب شده‌اند. سپس راه‌کارهایی برای بهبود نتایج و عملکرد گراف دانش معرفی شده است. در بخش بعد، کارایی پایگاه‌های RDF مورد بررسی قرار گرفته است و با توجه به نیازمندی‌های پروژه گراف دانش، ابزار ذخیره سازی مناسب برای این پروژه انتخاب شده است. بعد از تعیین ساختار برای پایگاه دانش فارسی و بر اساس تجربیات گراف‌های دانش‌ موجود، معماری زیرسامانه استخراج و زیرسامانه پرس‌وجو تعیین شده و بر اساس آن رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار معرفی شده است. علاوه بر این، رهیافت‌هایی برای تأیید و ارزیابی دانش توسط نیروهای خبره تبیین شده و در انتهای سند نیز کتابخانه‌های موجود برای پردازش زبان فارسی بررسی شده‌اند.
نسخهتاریخ انتشارلینکدفعات دانلود
۲۱۹ دی ۱۳۹۵دریافت سند۵

ارتباط با ما

  • نشانی: تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۹۵۷
  • رایانامه: parsigan@itrc.ac.ir

خبرنامه

عضویت در خبرنامه پارسیگان جهت دریافت آخرین اطلاعات و جدیدترین فایل‌ها

درباره پارسیگان

پارسیگان مجموعه‌ای غنی از دادگان، کدها و مستندات خروجی پروژه‌های اجرا شده در طرح جویشگر است که به صورت عمومی در راستای سیاست‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین طرح جویشگر بومی در اختیار عموم قرار گرفته است.

تمامی حقوق متعلق به طرح جویشگر بومی می‌باشد